o nás

Občianske združenie bolo zaregistrované v roku 2015, vzniklo však už o tri roky skôr združením skupiny bývalých členov DFS Pilsko. V súčasnosti ho tvorí približne desať obyvateľov Oravského Veselého, ktorých spája vzťah k rodnej obci a Orave a tiež vôľa zveľaďovať ich a prinášať zaujímavý kultúrno-spoločenský program.

Združenie realizovalo a podieľalo sa na mnohých projektoch. Stojí za vznikom podujatia Oravské Veselé Vianoce. Svojpomocne vybudovalo 12 m osvetlený Cyrilometodský dvojkríž (Grapa), zabezpečilo merač rýchlosti, atď. Ako prvé v roku 2017 prinieslo na Hornú Oravu predstavenie Slovenského národného divadla. Odvtedy sa stalo dôveryhodným partnerom SND a realizovali spolu už viacero spoluprác. Rovnako s divadlom GUnaGU. Združenie získalo špeciálne práva na projekcie filmov Únos, Tlmočník a Ostrým nožom.

Pod vlastným projektom #majrozum zabezpečuje edukatívne predstavenia pre študentov stredných škôl (Činohra SND – Natálka; Divadlo Andreja Bagara z Nitry – HOAX, ai.; v spolupráci s oz Living Memory) a organizuje, alebo participuje na projektoch, ktoré sú zamerané na šírenie tolerancie a znášanlivosti v spoločnosti. V júli 2019 spolu s Bažant Kinematografom, po projekcii filmu Ostrým nožom zorganizovalo tichú spomienku na Daniela Tupého a všetky obete extrémizmu.

Kult.1629 plánuje aj naďalej rozširovať kultúrne povedomie, pripravovať hodnotné spoločenské podujatia a vytvárať tak krajší svet.

Radi privítame kohokoľvek a sme otvorení novým nápadom.

Peter Balcerčík bol v októbri 2017 hosťom v Rádiu Aktual a rozprával o občianskom združení. Reláciu si viete vypočuť cez tento link